,

„Невидливиот баталјон“: Жените од украинската армија маршираат во штикли

„Жените, исто како мажите, се борат во војнички чизми“. Неодамна објавените слики кои ја промовираат престојната воена парада во Украина беа широко критикувани поради одлуката женските кадети да парадираат во штикли.

Untitled design (3)

Официјални слики наменети да се промовира подмладокот на украинската армија: дузина женски кадети маршираат со својот замор и штикли, пред престојната парада која треба да се одржи следниот месец и да ја одбележи 30-годишнината од независноста на земјата.

По лавината лути реакции од државниците, демонстрација пред Министерството за одбрана и скептичниот одзив од кадетите неделава, украинската армија го промени својот став за обувките, признавајќи го предизвикот на марширањето во штикли.

„Со пешачењето по жешките улици, армијата ризикува повреди на потколениците и лигаментите, па дури и триење на стапалата“, опозиционерката Ина Совсун (Inna Sovsun) напиша на Фејсбук. „Зошто? За да оживееме нечии стереотипи за тоа дека единствената улога на жената е да биде порцеланска кукла?“

Сликите покренаа широка дебата во Украина за (не)соодветната опрема за жените во украинската армија и неуспехот на армијата да ја подобри интеграцијата на жените во вооружените сили и покрај воведените промени во последниве години. Штиклите се дел од униформата на женските кадети наменета за формални прилики, а истите не ги носат на терен.

Мариа Берлинска (Maria Berlinska), активистка која се застапува за поголема родова еднаквост во редовите на армијата, изјави дека целта на парадата треба да биде да се покаже способноста на војската, но единственото нешто што го покажува војник кој носи штикли е неспособност и неподготвеност.

„Жените, исто како мажите, се борат во војнички чизми“, напиша Берлинска на Фејсбук. „Во војната, многу од нашите девојки загинаа на бојното поле во војничка униформа.“

На жените им е дозволено да служат во украинските вооружени сили од 1993та, а во 2018та, армијата отвори дополнителен број воени позиции за нив, како што се артилерец за вооружените возила, снајперист или командант на пешадија.

Украинската војска брои околу 31,000 жени или 15% од вкупниот број вооружени сили, бројка која се има дуплирано од 2014 па наваму, бидејќи Украина водеше долгогодишна војна против сепаратистите поддржани од Русија во источните делови од земјата.

Сепак, истражувањата покажуваат дека жените сè уште се соочуваат со сексуално малтретирање и родова дискриминација, како и дека им се назначени слабо платени и ниски позиции.

Истражување објавено во 2016 од Обединетите Нации за украинските жени во армијата открива дека жените морале да носат обувки и униформи скроени за мажи или самите да си најдат соодветна униформа, како и тоа дека не биле снабдени со производи за одржување женска хигиена.

„Имам впечаток како да не постојат жени во армијата“, вели една од женските испитаници за истражувањето, „Невидливиот баталјон“. Друга жена изјавила: „секој еден маж што го сретнав на баталјонот ми рече дека треба да седам дома и да раѓам деца.“

Ана Квит (Anna Kvit), експерт за родова еднаквост базирана во Киев и коавторка на истражувањето вели дека условите за жените се имаат подобрено откако било објавено истражувањето. Сепак, додава таа, жените сè уште се жртва на недоволно признание, дискриминација и несоодветни униформи и обувки.

Исто така, сликите кои прикажуваат единица предводена само од жени праќаат погрешка порака, вели Квит, а тоа е дека жените се изолирани и одвоени од мажите во армијата. „Смешно е, на страна од штиклите, и против украинските ветување дека ќе работи на интеграција на жените во воениот сектор и ќе промовира родова еднаквост“, вели Квит.

Украинското Министерство за одбрана на својот Фејсбук профил изјави дека и во другите земји армиите барале од жените да носат штикли и дека ваквиот дрес код е усвоен со официјален декрет од 2017. Како дел од објавата можат да се видат и слики од жени во штикли од армии низ светот.

Но, веќе наредниот ден, Анриу Таран, министерот за одбрана, во посета на кадетите изјави дека „подобри“ и „ергономски“ обувки ќе бидат достапни „во најбрзо време“. „Едноставно е непријатно жените војници да пешачат во такви чевли“, се огласија од Министерството за одбрана во нивната официјална медиумска изјава по посетата.

Објавени се и нови фотографии: овојпат, жените носат чизми.

Извор: The New York Times

Преведено од:

Тимот на Медуза

Jul 12, 2021

Коментари
Scroll to Top