Бубалици (Booksmart)

Две најдобри другарки, кои целото средно школо го посветиле на учење и подготовки за универзитет, сфаќаат дека можеби испуштиле други значајни искуства за разлика од своите врсници.

MV5BYjU4YzBmZmUtODg1ZC00NDllLWI1MTctYzI0MTU2ZDA4MDFlXkEyXkFqcGdeQXVyNzI1NzMxNzM@._V1_

Режија: Olivia Wild

Улоги: Kaitlyn Dever Beanie Feldstein

Времетраење: 142’

Земја: САД

 Жанр: тин комедија

Во пресрет на својата матура, две најдобри другарки кои целото средно школо го посветиле на учење и подготовки за универзитет, сфаќаат дека можеби испуштиле други значајни искуства за разлика од своите врсници. Испаничени од ова сознание, Еми и Моли се обидуваат да соберат искуства од четири години во една ноќ што, секако, завршува неуспешно.

Бубалици е современ, мудар и прониклив coming-of-age филм, кој не запаѓа (целосно) во добро познатите стапици на стереотипни ликови, има одлично сценарио, хумор и свеж и искрен приказ на важноста на женските пријателства во средното училиште.

 

НАПИШАНО ОД:

Тимот на Медуза

Oct 10, 2021

Коментари
Scroll to Top