Песна

Гигавати и кравати – Марија Каева

„Повеќе од две децении, Марија Каева е добро познато име на Македонската музичка сцена. Нејзината харизматична појава, прекрасен вокал, извонредна лирика и авторски печат, станаа неизоставен дел од нашиот музички живот низ годините. Незаборавни радиски хитови, но и ангажирани авторски авантури и огромен број соработки со некои од најквалитетните домашни музички имиња, се одлична база за развој.“ Marija Kaeva / KONCERT promocija FORTUNA L.P. [PMGR1096] + Fantom, Belgrad ++

 

По повод промоцијата на нејзиниот нов албум „Фортуна“, која ќе се случи утре (сабота) во МКЦ, наша песна на неделата е „Гигавати и кравати“.

 

Целиот албум е достапен за слушање и купување тука. 

 

 

Alinka – Sunday Morning

ЕП-то Sunday Morning зрачи со посебниот звук на Алинка, притоа вклучувајќи пожесток електро ритам и бас линија, споени со остри, футуристички ноти. Таа вели:

„Го напишав ЕП-то специјално за овој проект, па затоа е инспирирано од времето кога живеев во Берлин. Претставува омаж на берлинските подиуми и танчери, и посебната енергија што постои во градот. „Неделното утро“ е ода на Панорама барот, бидејќи тоа е моето омилено место за играње на светов и сум имала многу магични неделни таму.“, вели Alinka за Embassy One.

 

 

Diskopia x Дiskorдia Pride Month Mix w/ Ivana Dragsic & Stefan Bogeski

Како сте? Се спремате ли за Skopje Pride? Во последното издание на DISKOPIA го правиме токму тоа – збориме за тоа што ќе се случува во сабота, што треба да понесеме, што ќе слушаме и со што ќе се прскаме.

Послушајте ја емисијата и погледајте ја ако ваше задоволство се sexy moves

 

featuring:
Stefan Bogeski
Ljubomir Faizov
Elena Petrovska
Јован Гаковски
Goran Popovski
Ivana Dragsiqi и други

 

 

@ Амок Радио

Дiskorдia Une ode à Mykki

Lève-toi et punk-rap!

 

Музика од: Mykki Blanco, Psychoegyptian, Antipop Consortium, Spank Rock, Deep Dickollective, Astrolith, Kelis, Tricky, M.I.A., Death Grips, Saul Williams, JPEGMAFIA, N.E.R.D., Cities Aviv, Beastie Boys, Abdu Ali, Wiki, Fugees, MC Solaar.

 

Дiskorдia takeover

Предлогот на Ennioa Neoptolomus (тајна состојка на скопското квир битие уште од девеести) за можен звук за падот на патријархатот најавува дека пукнатините не само што се направени, туку и веќе пополнети со розева материја, послушајте!

Johnny (р.1965, Атина, Грција) има работено и живеено во Мелбурн, Австралија и во Лондон, Велика Британија. Johnny е социјално ангажиран/а уметник/ца, јавен/на уметник/ца, радиофоничен/на продуцент/ка, звучен/на уметник/ца и диџеј/ка. Работата на Johnny ја обликуваат интервенции, јавни перформанси, инсталации, социјални скулптури, композиции и радио преноси. Радио праксата на Johnny се фокусира на истражување на начините на кои социјалната и економска фрагментација влијае врз родовата перформативност, и како квир теоретските идеи можат да ја нарушат оваа продукција.

Радио праксата на Johnny е и политичка и навремена. Покрај предавања, активизам и радио продукција, во моментов се бави со прашања што го проблематизираат родовото собирање на податоци; фокусирајќи се на обелодување на рамките кои можат или не можат да го промовираат сегашниот бран на епидемичен нарцизам и кои ја абсорбираат капиталистичката продукција на платформите.

 

Дiskorдia 14

Последната ДД е онлајн, послушајте ја ако ја пропуштивте! 📡

Претпразнично расположение, корисни информации и музика од Lyra Pramuk, Chris Korda, Lena Platonos, Nazar, Desire Marea и други. 🎽

 

Среќни денови, од утре се подолги!!

Дiskorдia 12

Современа музичка екскурзија низ електронската и квир сцена на Југоисточна Европа и Канада + малку запоставениот женски рап во ова издание на ДД. Артистка во фокус: Blerta Kosova, а и со музика од; Ivo dimchev, Yva & the Toy George, LYZZA, Cartel Madras, Thomas Von Party и други.

 

 

 

Секоја сабота на Канал 103 од 18:00 – 20:00 часот

Ако видите нешто чудно – кажете нешто чудно

Дискордиа 21 ноември 2020

 

 

 

 

 

Со музика од: Rroxymore, C.A.R., Jaguar Woman, Aquarian Jugs, Oni Ayhun, SHYGIRL, Muslimgauze, Yoko Ono, Laurel Halo, Arca.

 

ДISKORДIA е радио емисија која го бара можниот саундтрак за падот на патријархатот, базиран на уживање во сурф по пределите маргинализирани од големите комерцијално-културни конгломерати, а често главниот извор на нашата среќа, слобода, музика, ликови, политика и знаење. Музичко идентитетски проект на Стефан Богески и Ивана Драгшиќ.

 

Секоја сабота на Канал 103 од 18:00 – 20:00 часот

Scroll to Top