ПЕСНА

ДISKORДIA е радио емисија која го бара можниот саундтрак за падот на патријархатот. Секој вторник од 18 до 20ч на Канал 103.

Lana Del Rey – Norman Fucking Rockewell

“I really do believe that words are one of the last forms of magic”

Florence + the Machine – Patricia

“I was reading a lot of Patti Smith’s work and I was in this little bubble, quietly making my record and I would read her writing and she would bring so much reverence to even daily life.”

N.Y.C. Peech Boys – On A Journey

Месецов, на 28 јуни 2019 година е 50-годишнината од настаните во Stonewall Inn во Њујорк кои го означија движењето кое го промени светот. Денес, во време кога клубскиот живот е извор на забава и ослободување и кога диџеите/продуцентите се централни ликови во поп-сцената, клучно е да се спомне дека сето ова е резултат на борбата …

N.Y.C. Peech Boys – On A Journey Read More »

Kedr Livanskiy – Ariadna

Додека го преслушаме најновиот албум на Kedr Livanskiy - Your Need, песна на оваа недела е нејзиниот насловен сингл од албумот од 2017 година, Ariadna.

Mavi Phoenix – Aventura

Spread the word! „Lo-Fi pop heroine Mavi Phoenix will bewitch you“ (The Fader)

Trans Visibility Playlist

Следи ја кампањата на TransFormA

Prince$$ Donatsu – Bitola

Пред само неколку дена, а веќе 80.000 хита, на YT ја ислушавме и изглеавме Битола на Princess Donatsu. Две минути аудио и видео материјал со кои голем дел од човештвото не би се согласиле, а особено македонскиот. Зошто?

КУКЛА – Šibedah

КУКЛА конечно го издаде својот деби албум насловен KATARINA. Šibedah се чини дека е бензинот кој ужасно добро го подмачкува преминот од првата кон втората половина од албумот на кој ако му се навраќате доволно често ќе забележите дека пружа слатки експлозии на локални, но и глобални посластици.

J-E-T-S – PLAY (Feat. Mykki Blanco)

‘PLAY’ е свеченото отворање на годината која најавува многу нова музика од Mykki Blanco, кој ова гостување со своите заразни стихови на кратката и заводлива индустриски хаус трака го искористи како тизер за неговиот втор албум кој допрва треба да се појави.

AH-MER-AH-SU – SPACE

Песна на оваа недела e Space, од драматичната Ah Mer Ah Su. Иако доаѓа од минатиот нејзин албум (веднаш проверете го новиот), овој звук е совршен за нурнување во целото творештво на ужасно талентираната девојка од Оукленд, Калифорнија.
Scroll to Top